Data publikacji: 04.07.2005
Rygory cienkiej kapitalizacji także dla polskich udziałowców
Które pożyczki od polskich udziałowców są objęte ograniczeniami w zakresie kosztów uzyskania przychodów? Jakie są sposoby na uniknięcie rygorów cienkiej kapitalizacji?
Mariusz Pogoński
Niedostateczna kapitalizacja (cienka kapitalizacja) oznacza sytuację, w której udziałowcy (akcjonariusze) wyposażają swoją spółkę w kapitał zakładowy w minimalnym stopniu, natomiast jej działalność w znacznej części finansują kapitałem zwrotnym, poprzez udzielanie jej pożyczek. Niedostateczna kapitalizacja koncentruje się zatem na finansowaniu za pomocą długu, zamiast na podwyższeniu kapitału zakładowego spółki.
Sytuacja taka z punktu widzenia fiskusa jest niepożądana, bowiem odsetki od udzielonej pożyczki zaliczane są - co do zasady - do kosztów uzyskania przychodu, a więc zmniejszają przychód spółki i w konsekwencji należny budżetowi podatek.
W sytuacji gdy udziałowcami finansującymi działalność polskiej spółki są podmioty zagraniczne, niedostateczna kapitalizacja umożliwia wyprowadzanie zysków poza granice RP.
Ponadto niektóre umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują, iż odsetki uzyskane przez udziałowców zagranicznych z tytułu pożyczki udzielonej polskiej spółce są w Polsce zwolnione z opodatkowania (takie zapisy przewiduje np. umowa z Austrią i Francją). Korzystniejsze zatem z punktu widzenia fiskusa jest dofinansowanie spółki poprzez bezpośrednie podwyższenie jej kapitału zakładowego, z uwagi na przewidziane przepisami opodatkowanie podwyższenia kapitału zakładowego osób prawnych.