Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-16

Świadczenia kompleksowe a VAT

Jak rozliczyć w podatku od towarów i usług dostawę towarów (świadczenie usług), która składa się z kilku elementów?

Adam Czekalski
specjalista w Dziale Instruktażu i Nadzoru Podatkowego Dyrekcji Generalnej „Poczty Polskiej”
Czynności wykonywane w ramach umowy między kontrahentami mogą składać się z kilku elementów wynikających z dostawy towarów i świadczenia usług. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, według jakiej stawki należy opodatkować dane czynności, czy należy je traktować jednolicie jako dostawę towarów lub świadczenie usług, czy też odrębnie. Niniejsze opracowanie ma służyć pomocą podatnikom w tym zakresie.
Na podstawie przepisów o VAT klasyfikacji towarów i usług dokonuje się zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami statystycznymi. W związku z tym przy ustaleniu właściwej stawki VAT, w przypadku świadczenia usług oraz dostawy towarów, podstawowe znaczenie ma treść umowy zawartej między stronami. O tym, czy w danym przypadku występuje dostawa towaru lub świadczenie usługi, decyduje rodzaj czynności. Na podatniku VAT spoczywa obowiązek określenia przedmiotu opodatkowania oraz stawki podatku.
Jeżeli przedmiotem umowy jest usługa, a towar ma jedynie charakter uzupełniający, do wszystkich elementów czynności należy zastosować stawkę VAT właściwą dla usługi. Obrót podatnika stanowi kwota należna z tytułu świadczonej usługi (rozumiana łącznie z materiałami, towarami). W takim przypadku nie ma znaczenia, w jakim stosunku procentowym pozostaje wartość usługi do wartości wykorzystanego towaru.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00