Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-05-16

Remont a ulepszenie - praktyka organów skarbowych

Które wydatki dotyczące środków trwałych należy zaliczyć bezpośrednio do kosztów, a które potraktować jako ulepszenie? Czy w każdym przypadku zastosowanie nowszej technologii równoznaczne jest z uznaniem wydatku za ulepszenie?

Konrad Piłat
Podatnicy często mają problemy z właściwym rozgraniczeniem między wydatkami na remont a ulepszeniem środka trwałego zwiększającym jego wartość. Wynika to z faktu, że przepisy w tym zakresie są dość ogólne. Nie może być jednak inaczej, ponieważ wprowadzenie ścisłych, kazuistycznych regulacji w tym zakresie nie wydaje się możliwe. Aby uniknąć sporów w czasie ewentualnej kontroli, warto poznać, jak w praktyce organy skarbowe podchodzą do tej problematyki.
Definicja ulepszenia
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych identycznie regulują omawiane zagadnienie. Nie uważają one za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Wydatki te stają się kosztem bądź poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne, bądź też są uwzględniane przy ustalaniu dochodu w przypadku odpłatnego zbycia ulepszonego środka trwałego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00