comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-05-09
Odpisy na fundusz socjalny a koszty uzyskania przychodu
Czy zwiększone odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Czy odpisy wpłacone po terminie stanowią koszty podatkowe?
Dariusz Strzelec
Działalność socjalna pracodawców może, a w niektórych przypadkach musi być realizowana przez pracodawcę za pośrednictwem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej ZFŚS). Zasady tworzenia i gospodarowania środkami ZFŚS uregulowane zostały w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.). Artykuł 1 tej ustawy stanowi, że fundusz przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.
Działalność socjalna a koszty uzyskania przychodów
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 u.p.d.o.p. nie stanowią kosztu uzyskania przychodu wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 55 u.p.d.o.p., nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów kosztów utrzymania zakładowych obiektów socjalnych, w części pokrytej ze środków funduszu. Oznacza to, że wydatki na świadczenia dla pracowników, finansowane z utworzonego u pracodawcy funduszu, oraz wydatki poniesione z tego funduszu na utrzymanie obiektów socjalnych nie będą zaliczane przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów. Nie oznacza to jednak, że poniesionych w związku z funkcjonowaniem ZFŚS wydatków nie będzie mógł potraktować jako kosztu podatkowego, ponieważ kosztem są odpisy tworzące ten fundusz.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie