Data publikacji: 11.04.2005
Koszty działalności podstawowej - ewidencja księgowa
W jaki sposób należy ewidencjonować koszty działalności podstawowej? Jak należy rozliczać koszty według typów działalności?
Piotr Rybicki
dyrektor finansowy w firmie MM Petro Sp. z o.o.
Definicja kosztów zawarta jest w art. 3 ust. 1 pkt 31 ustawy o rachunkowości. Przepis ten stanowi, że przez koszty i straty rozumie się uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli.
W zależności od rodzaju wykonywanej działalności oraz struktury organizacyjnej przedsiębiorcy będą ewidencjonować koszty w określony sposób. Stąd podstawowe koszty operacyjne mogą być zaprezentowane bądź to w układzie rodzajowym lub kalkulacyjnym lub też w obu formach razem. Niezależnie od przyjętej formy prezentacji, zasady ustalania kosztów powinny być zawsze identyczne.
Sposób ujmowania i klasyfikacji kosztów powinien zostać dokładnie opisany w przyjętej przez jednostkę polityce (zasadach) rachunkowości - zgodnie z art. 10 ustawy o rachunkowości.
Ustalając koszty, należy przede wszystkim określić, czy spełniają przytoczoną powyżej definicję kosztów, czy dotyczą bieżącego okresu, czy powinny być rozliczane w czasie lub też czy zmniejszyć kapitał własny. Następnie należy ustalić, jak powinny zostać zaprezentowane w sprawozdaniach finansowych oraz jeżeli dotyczą bieżącego okresu, do którego rodzaju działalności powinny być przyporządkowane.