Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-04-04

Rozliczenie podatkowe sprzedaży, likwidacji i utraty środków trwałych

Jak ustalić koszt przy sprzedaży środka trwałego nabytego nieodpłatnie? Czy przy sprzedaży gruntu nalicza się koszty uzyskania przychodu? W jakiej wysokości ustala się koszt przy sprzedaży składnika sfinansowanego dotacją?

Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Z chwilą zbycia składników majątku na podatniku ciąży obowiązek prawidłowego ustalenia wartości przychodu wynikającego z tej transakcji oraz kosztów uzyskania przychodu - jeśli takie będą. Przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy, co do zasady, jest cena określona w umowie sprzedaży. Jednakże jeśli cena ta bez racjonalnego wytłumaczenia rażąco odbiega od obiektywnie ocenianej wartości rynkowej rzeczy, to organ podatkowy może ustalić przychód w wysokości wartości rynkowej.
Wartość rynkową przedmiotu sprzedaży określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Sposób postępowania przy zbyciu składników majątku, w celu ustalenia kosztu uzyskania przychodu, będzie różny, w zależności od:
1) sposobu, w jaki dany składnik majątku został nabyty, tj. od tego, czy nabycie nastąpiło:
- odpłatnie lub środek trwały został wytworzony we własnym zakresie,
- aportem,
- w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób,
2) źródeł finansowania nabycia - czy będą to środki własne, czy może dotacja, a być może wydatki poniesione na nabycie środka trwałego, które zostały podatnikowi zwrócone w jakiejś innej formie,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00