Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-28

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod „premiowania” pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Stella Brzeszczyńska
Monika Konrad
Piotr Kostrzewa
Anna Lesińska
Grzegorz Majewski
1. Wolne od podatku przychody pracowników
1.1. Samochód dla pracownika
Jednym z najpopularniejszych sposobów dowartościowania pracownika jest udostępnienie mu samochodu służbowego. Pracownik dojeżdża nim do pracy i załatwia firmowe sprawy. Ponieważ samochód jest przeznaczony na potrzeby przedsiębiorstwa, pracodawca nie dolicza wartości tego świadczenia do przychodów pracownika. Oczywiście trudno sobie wyobrazić sytuację, w której samochód nie jest używany również dla celów prywatnych. Czy wtedy powstanie przychód? Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód ze stosunku pracy uważa się również wartość nieodpłatnych świadczeń. Jak czytamy w wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów będących odpowiedzią na pytanie „Rzeczpospolitej” (G.L., Samochód to przychód, „Rzeczpospolita” z 27 lipca 2004 r.): tego rodzaju świadczeniem jest niewątpliwie udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych.
Jeżeli więc pracownicy urzędu skarbowego będą w stanie udowodnić, że samochód jest również wykorzystywany na cele prywatne (co nie jest łatwe i wymaga bardzo skrupulatnych analiz), mogą wartość takiego świadczenia opodatkować jako przychód ze stosunku pracy. Z reguły wartość takiego świadczenia będzie ustalana na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu tego samego rodzaju usług w danej miejscowości. Tak więc będą brane tu pod uwagę ceny stosowane przez firmy zajmujące się wypożyczaniem samochodów. Jak czytamy w wyjaśnieniach Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce zamieszczonych na stronach internetowych Izby Skarbowej w Poznaniu:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00