Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-21

Utrata zwolnienia z tytułu przekroczenia obrotów

Którzy podatnicy są zwolnieni podmiotowo od VAT? Co wlicza się do wartości sprzedaży? Jak się liczy obroty za poprzedni rok podatkowy? Kiedy można zrezygnować ze zwolnienia?

Barbara Weliszek
Zgodnie z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od VAT podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku przekroczy kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.
Zwolnienia od VAT określone w art. 113, w odróżnieniu od zwolnień określonych w rozdziałach 2 i 3 ww. ustawy, nie dotyczą konkretnych czynności, lecz podatników. Są to zwolnienia podmiotowe. W niniejszym opracowaniu zostanie przybliżona tematyka zwolnienia od podatku ze względu na wartość sprzedaży oraz konsekwencje utraty tego zwolnienia.
Ze względu na osiągniętą (bądź przewidywaną) wielkość sprzedaży ze zwolnienia mogą korzystać podatnicy, którzy:
1) nie przekroczyli w poprzednim roku podatkowym wartości sprzedaży w wysokości 10 000 euro, lub
2) rozpoczynają w ciągu roku wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, a przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 10 000 euro w proporcji do czasu prowadzonej działalności.
Obliczanie obrotów za poprzedni rok podatkowy
Podatnicy, u których obroty nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro, mają prawo korzystać ze zwolnienia niejako automatycznie. Jednakże dla oceny możliwości korzystania z tego prawa podatnicy ci muszą mieć na względzie rodzaj wykonywanych przez siebie czynności. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 13 ustawy omawianego zwolnienia nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrz- wspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00