Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-21

Podatkowe skutki zadatków, zaliczek i przedpłat

Czym różni się zadatek od zaliczki? Czy otrzymanie przedpłaty powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej? Jak należy w takich przypadkach rozliczać koszty uzyskania przychodów?

Tomasz Pawłowski
Przedpłaty dokonywane są najczęściej w formie zadatku lub zaliczki. To, czy wpłacona kwota jest zadatkiem czy też zaliczką, ma ogromne znaczenie w sytuacji, gdy zawarta umowa nie zostanie wykonana.
Zadatek oznacza kwotę pieniężną lub rzecz, otrzymaną od kontrahenta przy zawieraniu umowy (albo wręczoną temu kontrahentowi). Celem zadatku jest uprawdopodobnienie, że dokonywana transakcja dojdzie do skutku. Stanowi on zabezpieczenie wykonania umowy oraz swoiste odszkodowanie w razie jej niewykonania.
Zastosowanie instytucji zadatku powoduje zaostrzenie zwykłej odpowiedzialności za niewykonanie zobowiązania, zgodnie z art. 394 § 1 kodeksu cywilnego, w przypadku braku odmiennego zastrzeżenia w umowie albo zwyczaju, zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i zatrzymać otrzymany zadatek, a jeżeli sama go dała, może żądać kwoty dwukrotnie wyższej.
Należy jednak pamiętać, że reguły kodeksowe nie są bezwzględnie obowiązujące - strony mogą bowiem w umowie określić także inne skutki zadatku (np. obowiązek zwrotu kwoty trzykrotnie wyższej).
Warto wiedzieć!
Jeśli umowa nie zostaje wykonana z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, świadczący może otrzymany od niego zadatek zatrzymać, nawet jeśli nie poniósł żadnych kosztów ani nie doznał szkody spowodowanej niewykonaniem umowy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00