Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-03-07

Sporządzanie dokumentacji transfer pricing (cz. I)

Kiedy transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi podlegają obowiązkowi sporządzenia dokumentacji transfer pricing? Jakie są zasady przygotowania takiej dokumentacji?

Ewa Błaszczak
doradca podatkowy
Prowadzenie transakcji z podmiotami powiązanymi może rodzić dodatkowe obowiązki dokumentacyjne, wynikające z przepisów ustawy o p.d.o.f. (art. 25a) oraz ustawy o p.d.o.p. (art. 9a). Przepisy zawarte w obu tych ustawach mają charakter analogiczny.
Definicja podmiotów powiązanych zawarta jest w art. 25 ustawy o p.d.o.f. (art. 11 ustawy o p.d.o.p.). Powiązania, o których mowa w tych przepisach, dzielą się na powiązania krajowe i powiązania transgraniczne.
Przesłankami istnienia powiązań transgranicznych są:
• bezpośrednie lub pośrednie powiązania kapitałowe,
• wspólny zarząd lub kontrola.
Udział kapitałowy tylko wtedy staje się przesłanką powstania powiązań pomiędzy kontrahentami, jeżeli wysokość tego udziału przekracza 5 proc. W przypadku powiązań bezpośrednich obliczenie wielkości udziału nie powinno nastręczać problemów. Natomiast w przypadku pośrednich powiązań kapitałowych wysokość udziału ustala się w sposób podany poniżej.
Przykład
Jeżeli podmiot A posiada w kapitale podmiotu B 30 proc. udziałów, natomiast podmiot B posiada 4 proc. udziałów w kapitale podmiotu C, to udział pośredni podmiotu A w kapitale podmiotu C wynosi 4 proc.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00