comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-01
Kolejna zmiana rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT
Co się zmieniło od 1 lutego br. w przepisach wykonawczych do ustawy o VAT? Jaki jest termin powstania obowiązku podatkowego od opłat za oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych? Jakie wprowadzono nowe zwolnienia od VAT?
Marek Nowicki
1 lutego 2005 r. weszła w życie część zmian wynikających z rozporządzenia Ministra Finansów z 28 stycznia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany te wiążą się z wejściem w życie w tym dniu niektórych przepisów ustawy z 16 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113), dotyczących uregulowań dla dostawy gazu w systemie gazowym i energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym.
W wyniku nowelizacji dokonano m.in. skreślenia w § 2 pkt 8, w § 4a ust. 3 oraz całego § 7b w zmienianym rozporządzeniu. Należy zauważyć, iż przepisy te obowiązywały tylko przez jeden miesiąc (zostały one wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2004 r. - Dz.U. Nr 273, poz. 2705). Wprowadzenie ich w życie na tak krótki okres wynikało z tego, że parlament nie wprowadził na czas odpowiednich przepisów ustawowych implementujących dyrektywę Rady Unii Europejskiej nr 2003/92/WE z 7 października 2003 r. zmieniającą Szóstą Dyrektywę w odniesieniu do zasad dotyczących miejsca dostawy gazu i energii elektrycznej. Wejście w życie 1 lutego ww. ustawy z 16 grudnia 2004 r. oznacza, iż stosowne regulacje w tym zakresie zawarte w rozporządzeniu stały się zbędne. Zmiany wynikające z ustawy z 16 grudnia 2004 r. zostały omówione w „Prawie Przedsiębiorcy” nr 6/2005, str. 53, tutaj należy więc tylko zauważyć, że wprowadzone przez nią rozwiązania różnią się nieco od tych, które wynikały z przepisów rozporządzenia (dotyczy to wykreślonego § 7a). W skreślonym § 7a zmienianego rozporządzenia była przewidziana stawka 0 proc. VAT dla niektórych dostaw gazu i energii, natomiast ustawa wprowadziła regulacje określające, że miejsce dostawy dla tych towarów znajduje się poza granicami Polski (art. 22 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT). Oznacza to, że sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu, przy czym podatnik ma prawo do odliczenia podatku od zakupów związanych z tą sprzedażą.
Pozostało 75% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie