Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-01-10

Opodatkowanie dochodów z najmu

Kiedy następuje uzyskanie przychodu z najmu? Jak ustalić koszty uzyskania przychodu? Kiedy warto wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Stella Brzeszczyńska
Umowa najmu została uregulowana w przepisach art. 659-679 k.c. Są to ogólne regulacje właściwe dla umów najmu rzeczy ruchomych i nieruchomych. Odrębnie unormowano w kodeksie cywilnym najem lokalu (art. 680-692 k.c.). Ponadto kwestie najmu lokali mieszkalnych uregulowane są w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (Dz.U. Nr 71, poz. 733 z późn.zm.).
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Wzajemne obowiązki wynajmującego i najemcy wywierają także wpływ na rozliczenia podatkowe.
Opodatkowanie dochodów z najmu na zasadach ogólnych
Punktem wyjścia do oceny skutków podatkowych najmu jest zakwalifikowanie go do jednego ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ustawy o p.d.o.f. Może on być uznany zarówno za działalność gospodarczą, jak i za pobieranie tzw. pożytków cywilnych z rzeczy. Sąd Najwyższy w wyroku z 11 października 1996 r., sygn. akt II RN 4/96, stwierdził, iż do uznania wynajmu lokali mieszkalnych za działalność gospodarczą nie jest wymagane, aby najem był prowadzony w znacznym rozmiarze. W praktyce jednak najem rzadko bywa zakwalifikowany jako działalność gospodarcza. Zdaniem Sądu Najwyższego, przy ocenie zakresu pojęcia działalności gospodarczej nie można abstrahować od zamiaru podmiotu prowadzącego działalność. Należy jednak uznać, że wynajęcie jednego mieszkania lub domu, ze względu na niewielką skalę przedsięwzięcia, nie stanowi działalności gospodarczej. Dopuszczalne jest natomiast prowadzenie takiej działalności, której jedynym przedmiotem jest najem.
Najem jako odrębne źródło przychodów
Rozliczanie się przez podatnika według zasad określonych w ustawie o p.d.o.f. jest opłacalne wówczas, gdy wynajmujący remontuje lub modernizuje lokal albo budynek. Poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, które (po odliczeniu od otrzymanego czynszu) w efekcie pomniejszą wysokość należnego podatku. Jeżeli wydatki są wyższe od przychodów, u podatnika powstaje strata, którą może rozliczyć w następnych latach podatkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00