Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-01-03

Zmiany w ustawie o p.d.o.f.

Jakie zmiany w ustawie o p.d.o.f. weszły w życie od 1 stycznia 2005 r.?

Stella Brzeszczyńska
Przepisy ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 263, poz. 2619 z 13 grudnia 2004 r.), w większości weszły w życie 1 stycznia 2005 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tej daty.
Zmiany w zasadach opodatkowania wdów, wdowców i osób rozwiedzionych
Możliwość wspólnego opodatkowania małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, istnieje w ustawie o p.d.o.f. - w różnych wersjach - od początku jej obowiązywania. Z tego preferencyjnego sposobu opodatkowania mogli jednak korzystać tylko ci, którzy w związku małżeńskim (i we wspólnocie majątkowej) pozostawali przez cały rok podatkowy (art. 6 ust. 2 ustawy o p.d.o.f.). Przepis ten został zaskarżony jako niekonstytucyjny i z dniem 12 maja 2004 r. utracił moc na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 maja 2004 r., sygn. akt K 8/03 (Dz.U Nr 109, poz. 1163) - w zakresie, w jakim pozbawiał prawa do preferencyjnego obliczania podatku od skumulowanych dochodów małżonków:
Warto wiedzieć:
Mimo iż zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego wprowadzanie zmian w ustawie o p.d.o.f. bez odpowiedniego okresu dostosowawczego (co powiązane zostało z wymogiem opublikowania ich w Dzienniku Ustaw do końca listopada roku poprzedzającego rok ich wejścia w życie) narusza zasady pewności prawa i zaufania obywateli do państwa, wynikające z zasady demokratycznego państwa prawnego, przepisy wskazanej wyżej ustawy - do czasu ich ew. zaskarżenia oraz uznania przez TK za niekonstytucyjne - są w pełni obowiązujące dla podatników.
a) podatnika, który zawarł związek małżeński przed początkiem roku podatkowego, a którego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
b) podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a którego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego nie złożywszy wspólnego zeznania rocznego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00