comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-12-13
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów
Czy wszystkie opłaty związane z użytkowaniem wieczystym gruntów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów? Jak należy rozliczyć nabycie użytkowania wieczystego na rynku wtórnym?
Monika Konrad
Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę i opłaty roczne (art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Pierwsza opłata podlega zapłacie jednorazowo lub w oprocentowanych ratach, w zależności od tego, czy oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste miało miejsce w drodze przetargu czy bezprzetargowej. Opłaty roczne wnosi się natomiast przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Obowiązek uiszczenia rocznej opłaty obciąża każdego użytkownika wieczystego bez względu na to, czy prawo użytkowania wieczystego nabył bezpośrednio od Skarbu Państwa (jednostki samorządu terytorialnego), czy też od osoby, której prawo to już przysługiwało. Opłaty rocznej nie pobiera się za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego.
Pierwsza opłata, analogicznie jak opłaty roczne, jest kwalifikowana do opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, o których mowa w przepisach podatkowych, w związku z oddaniem nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, pomimo iż różnią się one w sposób zasadniczy wysokością uzależnioną od stawki procentowej podstawy ich ustalenia.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka