comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-12-06
Świadczenia pracodawcy na rzecz pracowników
Kiedy przekazanie towarów i świadczenie usług na rzecz pracownika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy wydanie pracownikom towarów zakupionych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych podlega VAT?
dr Dariusz Handor
adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Za świadczenia na rzecz pracownika można uznać różnego rodzaju należności pieniężne, a także wartości pieniężne świadczeń w naturze lub ekwiwalenty. Pracownik, który otrzymuje środki pieniężne związane z wynagrodzeniem z tytułu zawartej umowy o pracę, wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe, dodatkami do pensji czy też ekwiwalentem za niewykorzystany urlop, nie podlega z tego tytułu przepisom ustawy o VAT. Pracownik na mocy polskiej ustawy nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a dodatkowo pieniądz nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
Podobnie przepisy VI Dyrektywy VAT wyłączają z opodatkowania pracowników i inne osoby, które są związane z pracodawcą umową o pracę lub są związane z pracodawcą na podstawie jakiegokolwiek innego stosunku prawnego ustanawiającego stosunek pracodawcy i pracownika w zakresie warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.
Opodatkowaniu na mocy przepisów ustawy o VAT nie podlega przekazanie bonów czy też talonów pracownikom. Bon handlowy nie jest bowiem towarem. Jest on kwitem, na podstawie którego można zapłacić za nabyte artykuły. Dlatego też dopiero realizacja bonu, a więc sprzedaż towaru w jednostce handlowej wydającej bony, spowoduje dla takiej jednostki powstanie obowiązku podatkowego.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka