Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-11-22

Leasing operacyjny samochodów

Czy czynsz inicjalny może być zaliczony do kosztów w momencie poniesienia? Czy koszty eksploatacji leasingowanych samochodów są ograniczone limitem przejechanych kilometrów? Czy od raty za samochód osobowy można odliczać VAT?

Sebastian Zagórski
Leasing operacyjny jest bardzo często wykorzystywaną możliwością nabywania przez podatników środków trwałych. Co prawda praktyka pokazuje, że jest on zwykle nieco droższy niż zakup na raty, ale ma inne korzystniejsze w stosunku do kredytu bankowego cechy. Przede wszystkim kryteria zdolności kredytowej stawiane przez firmy leasingowe są łatwiejsze do spełnienia niż wymogi banków. Poza tym firma może już w momencie zawarcia umowy zaliczyć do kosztów dość znaczne kwoty co w pewnych przypadkach może być korzystne z punktu widzenia planowania podatkowego.
Definicja leasingu operacyjnego
Umowy leasingu uregulowane są w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy w tym zakresie w obu ustawach są takie same. Przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. Jest to więc bardzo szeroka definicja.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00