comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-15
Podatkowe skutki przekształcenia spółki cywilnej w handlową spółkę osobową
Czy przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną lub inną handlową spółkę osobową rodzi obowiązek zapłaty podatków likwidacyjnych? Jakie są w takim przypadku zasady rozliczania kosztów w czasie oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych od składników majątku podmiotu przekształcanego?
Dariusz Strzelec
konsultant w Kancelarii Adwokackiej
„Brzezińska, Narolski, Mariański s.c. Adwokaci” w Łodzi
Przepisy k.s.h., po zmianach wprowadzonych ustawą z 12 grudnia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 229, poz. 2276), przewidują kilka sposobów przekształcenia spółki cywilnej w osobowe spółki handlowe.
Tak więc możliwe jest fakultatywne bądź obligatoryjne przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną - na nieco uproszczonych zasadach, bądź też przekształcenie spółki cywilnej w inną niż jawna spółkę osobową - z zachowaniem bardziej złożonej procedury.
1. Obligatoryjny tryb przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną przewiduje art. 26 § 4 k.s.h., zgodnie z którym, jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą, zgodnie z przepisami o rachunkowości, obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych (równowartość 800 000 euro), przekształcenie i zgłoszenie spółki do rejestru przedsiębiorców KRS jest obowiązkowe i powinno nastąpić w terminie 3 miesięcy od zakończenia drugiego roku obrotowego. Zgłoszenia takiego może dokonać każdy ze wspólników. Przed zgłoszeniem wspólnicy dostosowują umowę spółki do przepisów o umowie spółki jawnej.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka