comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-01
Obowiązki pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy
Kto podejmuje decyzję o tym, czy zaistniałe zdarzenie nosi znamiona wypadku przy pracy? W jakim terminie należy sporządzić protokół powypadkowy?
Wypadki przy pracy
Beata Dudziak
Pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o tym zdarzeniu swojego przełożonego. W przypadku gdy skutki wypadku ujawniły się w okresie późniejszym, pracownik zobowiązany jest zawiadomić swojego przełożonego niezwłocznie po ich ujawnieniu.
Pracodawca dokonuje wówczas ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku. Do jego obowiązków należy podjęcie wszelkich niezbędnych działań mających na celu wyeliminowanie lub ograniczenie zagrożenia, zapewnienie udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku, w tym sporządzenie dokumentacji dotyczącej wypadku przy pracy oraz przekazanie do organu rentowego wniosków o świadczenia z tytułu wypadku przy pracy.
W sytuacji ciężkiego lub zbiorowego wypadku przy pracy pracodawca powinien niezwłocznie dokonać zawiadomienia właściwego inspektora pracy i prokuratora o zaistniałym zdarzeniu bądź o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki i miał związek z pracą.
Przykład
Od ponad 2 lat pracuję w średniej wielkości firmie budowlanej. Tydzień temu uległem wypadkowi przy pracy, w wyniku którego złamałem obojczyk. O zdarzeniu poinformowałem brygadzistę, po czym udałem się wraz z kolegą z pracy do szpitala celem zbadania. Wczoraj dowiedziałem się, że brygadzista nie powiadomił o wypadku pracodawcy, twierdząc, że w jego opinii wypadek nie nosi znamion wypadku przy pracy, a całe zajście było wynikiem mojego niedbalstwa. Czy przełożony mógł tak postąpić?
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka