comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-09-13
Ulga z tytułu wydatków remontowych
Jakie wydatki na remont i modernizację będą mogły zostać odliczone od podatku za 2004 r.?
Stella Brzeszczyńska
Zeszłoroczna nowelizacja ustawy o p.d.o.f. zlikwidowała ulgę remontową, co oznacza, że po roku 2005 wydatki remontowe nie wpłyną już na obniżenie podatku. Ponieważ uchylono przepisy regulujące zasady odliczeń, ich treści należy szukać w tekście ustawy o p.d.o.f. obowiązującym do końca 2003 r.
Zgodnie z ówczesnym art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy podatnik mógł obniżyć swój podatek, jeżeli poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Ci podatnicy, którzy nie odliczyli całej kwoty dopuszczalnych odliczeń za rok 2003, mają prawo do odliczania tych wydatków, aż do całkowitego ich odliczenia. Jednocześnie podatnikom zagwarantowano prawa nabyte do odliczeń wydatków z tego tytułu, ponoszonych w latach 2004-2005, z uwagi na to, że likwidowana ulga jest ulgą trzyletnią, a rok 2003 był pierwszym z kolejnego trzyletniego okresu. Oznacza to, że aby skorzystać z ulgi remontowo-modernizacyjnej w latach 2004-2005, nie było konieczne poniesienie pierwszych wydatków już w 2003 r.
Poniesienie wydatków
Odliczeniu podlegają wyłącznie poniesione wydatki, co oznacza, że nie można odliczyć wartości usług (robót) lub towarów, za które nie uiszczono zapłaty, bo np. odroczono termin płatności albo rozłożono zapłatę na raty. Można odliczyć wyłącznie kwoty zapłacone w danym roku podatkowym (nie dotyczy to kontynuacji odliczeń).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka