comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-08-30
Koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy
Zagadnienia kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorcy niezmiennie budzą zainteresowanie szerokiej rzeszy podatników — temat ten wybrany został przez naszych Czytelników spośród kilkunastu zaproponowanych przez redakcję.
Koszty uzyskania przychodu należą do podstawowych elementów wpływających na wysokość dochodu, a co za tym idzie, na wysokość opodatkowania podatkami dochodowymi. Zagadnienia dotyczące kwalifikowania ponoszonych wydatków do kosztów uzyskania przychodów nie są łatwe i nierzadko prowadzą do sporów z organami podatkowymi, co potwierdza nie tylko bogate orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego w tym zakresie, ale również liczba listów kierowanych pod adresem redakcji.
W niniejszym opracowaniu wyjaśnione zostały — w oparciu o czytelne i przystępne przykłady — budzące najwięcej wątpliwości zagadnienia dotyczące m. in. dokumentowania kosztów, prowadzenia działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu, przychodu jako warunku zaliczenia do kosztów, wydatków poczynionych przed założeniem firmy, różnic kursowych, ubezpieczenia i ochrony majątku przedsiębiorstwa, odpisów amortyzacyjnych, strat jako kosztów, kosztów uzyskania kredytu (pożyczki), wydatków na reprezentację i reklamę, a także wiele innych trudnych zagadnień.
Mamy nadzieję, że niniejsze opracowanie — z uwagi na szczegółowe i wszechstronne ujęcie tematu oraz obszerne odwołanie się do orzecznictwa i pism Ministerstwa Finansów w przedstawianych kwestiach — będzie użyteczne dla naszych Czytelników, a tym samym umożliwi Państwu prawidłowe rozstrzyganie bieżących problemów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
redakcja
1. Pojęcie kosztów uzyskania przychodu
Jak stwierdził NSA w wyroku z 27 czerwca 2001 r. (sygn. akt I SA/Gd 45/99): Aby można uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki: celem powinno być osiągnięcie przychodów i wydatek nie może znajdować się na liście (...), stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Łączne spełnienie tych dwóch warunków (pozytywnego i negatywnego) pozwala dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów. Należy zwrócić jednak uwagę, że ciężar dowodu co do wykazania istnienia związku przyczynowego spoczywa na podatniku.
Pozostało 99% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka