Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-16

VAT w księgach rachunkowych

W jaki sposób powinna wyglądać ewidencja podatku od towarów i usług? Jak ująć w księgach rachunkowych typowe operacje związane z rozliczaniem VAT-u?

Andrzej Bryłowski
Orzecznictwo NSA
„Ewidencja, jak każda forma ksiąg podatkowych, odzwierciedlać musi rzeczywisty przebieg zdarzeń gospodarczych, które są istotne z podatkowego punktu widzenia. Metoda zakwestionowania rzetelności zapisów w księgach nie jest w przepisach prawa określona. Podważenie informacji zawartej w księdze podatkowej nastąpić może za pomocą każdego dowodu, który okaże się wiarygodny i przekonujący. Nie można wykluczyć, jak chcą skarżący, iż zapisy ewidencji prowadzonej na użytek podatku od towarów i usług mogą być zakwestionowane z uwagi na treść zapisów w dokumentacji prowadzonej na użytek podatku dochodowego od osób fizycznych. Tego rodzaju konfrontacja zapisów prowadzonych przez jednego podatnika w różnych urządzeniach księgowych jest częstokroć nawet wskazana”.
Wyrok NSA z 26 czerwca 2001 r., sygn. akt III SA 1668/00
Wymagania dotyczące ewidencji VAT podyktowane są głównie przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Wymaga ona, aby ewidencja rozliczeń z tytułu VAT prowadzona była w sposób zapewniający dane niezbędne do sporządzenia deklaracji podatkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00