Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-09

Wypowiedzenie umowy o pracę w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego

Jakie zachowanie pracownika uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę? Jakimi przesłankami muszą kierować się pracodawcy podczas oceny konkretnych wydarzeń z punktu widzenia trwałości stosunku pracy zatrudnianych przez nich pracowników?

dr Wiktor Cajsel
radca prawny w „Turczynowicz Cajsel & Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni” w Toruniu, Bydgoszczy i Warszawie
Instytucja wypowiedzenia umowy o pracę posiada swe niebagatelne znaczenie praktyczne. Często bowiem pracodawcy nie mają pewności, czy konkretne zachowanie pracownika uzasadnia wypowiedzenie mu umowy o pracę, czy jedynie stanowi podstawę do zastosowania jednej z tzw. kar porządkowych przewidzianych w kodeksie pracy. Problematyką tą wielokrotnie zajmował się Sąd Najwyższy (dalej: SN), praktycznie wykładając znaczenie przepisów kodeksu pracy oraz niejednokrotnie określając zakres stosowania instytucji kodeksowych.
Warunki formalne wypowiedzenia
Analizując kwestię kryteriów pozwalających uznać konkretne wypowiedzenie umowy o pracę za uzasadnione (gdyż tylko takie może być w pełni skuteczne), należy stwierdzić, iż przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna i prawdziwa, a ocena jego zasadności musi być dokonana z uwzględnieniem potrzeb pracodawcy, ale również z poszanowaniem interesów pracownika sumiennie i starannie wykonującego swoje obowiązki pracownicze (por. wyrok SN z 9 lipca 1998 r., sygn. akt I PKN 240/98). Należy podkreślić, iż rzeczywistą przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę jest nie tylko przyczyna istniejąca w chwili złożenia pracownikowi oświadczenia woli, ale także taka, która ma się spełnić w nieodległym terminie (np. po upływie okresu wypowiedzenia), a tym bardziej taka, która się w tym terminie spełnia (wyrok SN z 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 325/00).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00