Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-02

Zasady rozliczania straty - praktyczne przykłady

Jak rozlicza się stratę poniesioną z odpłatnego zbycia papierów wartościowych? Czy wybór opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych pozbawia podatnika prawa do rozliczenia straty z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych? Czy likwidacja działalności gospodarczej powoduje utratę prawa do rozliczenia straty?

Renata Fleszar
Definicja straty została zawarta w art. 9 ust. 2 ustawy o p.d.o.f. W myśl tego przepisu w sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów osiągniętych z danego źródła, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
W takim przypadku o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.
Jeśli podatnik opodatkowany jest w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, może dokonywać odliczenia straty na wskazanych wyżej zasadach, przy czym obniżeniu podlega wówczas przychód z tego samego źródła.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00