Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-07-12

Powiązania pomiędzy przepisami ustawy o p.d.o.f. oraz nowej ustawy o VAT

Czy ustalenie przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych różni się od ustalenia obrotu dla celów VAT? Kiedy VAT jest kosztem uzyskania przychodu?

dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Przepisy nowej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT) są ściśle powiązane z przepisami obowiązującej od 1992 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o p.d.o.f.). Z tego względu uregulowania prawne zawarte w nowej ustawie o VAT powodują określone konsekwencje zarówno w zakresie przychodów podlegających opodatkowaniu na mocy ustawy o p.d.o.f., jak i wydatków stanowiących koszt uzyskania przychodu. Podatek od towarów i usług wpływa również na wysokość odliczenia darowizn od podstawy opodatkowania. Nowa ustawa o VAT w wielu miejscach odwołuje się także bezpośrednio do różnych norm zawartych w ustawie o p.d.o.f.
Przychody dla celów podatku dochodowego a VAT
Do przychodów, które są opodatkowane na mocy ustawy o p.d.o.f., nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, a także zwróconej różnicy podatku od towarów i usług. Dlatego też przychody, ustalone dla celów obliczenia dochodu i podatku dochodowego lub straty, nie mogą uwzględniać należnego podatku od towarów i usług. Regulacja ta dotyczy oczywiście tylko tych podatników, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00