comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-07-05
Co się zmieniło w ZFŚS?
Czy wszyscy pracodawcy mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Ile wynosi odpis podstawowy w 2004 roku?
Anna Martuszewicz
Zapisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.) były wielokrotnie nowelizowane, ostatnia zmiana obowiązuje od początku bieżącego roku. Nowelizacje dotyczyły m.in. określenia kręgu pracodawców zobowiązanych do tworzenia funduszu oraz uprawnienia do rezygnacji z jego tworzenia.
Pracodawcy zobowiązani do tworzenia funduszu
Pracodawców zobowiązanych do tworzenia funduszu podzielono na dwie grupy, które mają nieco odmienne uprawnienia. Pierwszą z nich tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Drugą - pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w art. 18-20 ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 155, poz. 1014 z późn.zm.), którzy tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.
Przykład
Firma zatrudniała 1 stycznia 2004 r. 30 pracowników na pełne etaty. Od 1 maja liczba etatów zmniejszyła się do 9. Pomimo zmniejszenia liczby etatów, pracodawca ma obowiązek tworzyć fundusz, gdyż o obowiązku tym decyduje liczba pracowników w przeliczeniu na pełne etaty zatrudnionych 1 stycznia danego roku.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
Książka