Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-06-14

Odszkodowanie dla pracodawcy w razie rozwiązania umowy o pracę przez pracownika

W jakich okolicznościach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia i domagać się od pracodawcy odszkodowania? Co w takiej sytuacji pracodawca powinien uczynić?

Ryszard Sadlik
sędzia Sądu Rejonowego w Kielcach
Pracodawca może żądać zapłaty odszkodowania od swego byłego pracownika, jeśli ten bezzasadnie rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia wskazując, że pracodawca naruszył swoje podstawowe obowiązki.
Rozwiązanie umowy przez pracownika
Należy przypomnieć, że pracownik może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia wówczas, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swych podstawowych obowiązków. Przewiduje to art. 55 § 1 k.p. Pracownik może wtedy złożyć na piśmie oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, z podaniem przyczyny uzasadniającej takie rozwiązanie umowy (§ 2 art. 55 k.p.), przy czym musi wskazać taką przyczynę rozwiązania umowy, która stanowi ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków. Przyczyną taką jest zwłaszcza okoliczność niewypłacania przez pracodawcę temu pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia. Pracodawca, który nie wypłaca w całości wynagrodzenia lub czyni to z opóźnieniem, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia. Wskazywał na to wyraźnie Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2000 r. (sygn. akt I PKN 516/99).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00