comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-05-24
VAT - przepisy wykonawcze
Na jakim dokumencie potwierdzany jest wywóz przez nabywcę nowego środka tranzytu z terytorium Polski? Jak powinien być oznaczony punkt sprzedaży, w którym podróżni mogą kupić towary, od których przysługuje zwrot VAT?
Katarzyna Lisiecka
Ustawa o VAT z 11 marca 2004 r. zawiera liczne upoważnienia dla Ministra Finansów do szczegółowego określenia jej przepisów. Część z wydanych rozporządzeń wykonawczych została już omówiona na łamach „Prawa Przedsiębiorcy”.
• rozporządzenie z 5 kwietnia 2004 r. w sprawie wzoru zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze lub rezygnacji z wyboru miejsca opodatkowania w przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju - Dz.U. Nr 55, poz. 538
W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju (Polski) dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawa towarów jest jednak w niektórych przypadkach uznawana za dokonaną na terytorium kraju. Dzieje się tak wtedy, gdy całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Całkowita wartość towarów, innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego, pomniejszona o kwotę podatku, nie może także przekroczyć tego limitu w poprzednim roku podatkowym.
Podatnicy spełniający ww. warunki mogą jednak wybrać jako miejsce opodatkowania terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Warunkiem jest pisemne zawiadomienie o tym wyborze (opcji) naczelnika urzędu skarbowego, z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub nazw państw członkowskich, których to zawiadomienie dotyczy. Opcja ta obowiązuje przez co najmniej 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w przewidzianym przez nią trybie. Po upływie tego 2-letniego okresu podatnik może zrezygnować z korzystania z tej opcji dla jednego lub więcej państw członkowskich. Musi wtedy przed datą dostawy, począwszy od której rezygnuje z korzystania z tej opcji, na piśmie zawiadomić o swojej rezygnacji naczelnika urzędu skarbowego.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie