Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-10

Najem jako źródło przychodów

Czy ponoszone przez najemcę opłaty związane z przedmiotem najmu są dla wynajmującego przychodem? Jak rozstrzygnąć, czy najem stanowi działalność gospodarczą czy samodzielne źródło przychodów?

Andrzej Przeszkoda
Najem jako samodzielne źródło przychodów, występujące w ustawie o p.d.o.f. oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wywoływało i wywołuje wiele wątpliwości interpretacyjnych.
Wątpliwości budzi już - w wielu przypadkach - poprawne zakwalifikowanie przychodów osiąganych z najmu do odpowiedniego źródła (najem lub pozarolnicza działalność gospodarcza), ustalenie, co stanowi przychód, a także rozstrzygnięcie, czy przychód z najmu - osiągany nie w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej - powinien być na potrzeby podatku dochodowego określany z uwzględnieniem podatku od towarów i usług.
Opracowanie niniejsze ma na celu wyjaśnienie wątpliwości związanych z tymi najczęściej zadawanymi pytaniami.
Określenie pojęcia przychodów przy umowie najmu
Ustawa o p.d.o.f. wyszczególnia jako samodzielne źródło przychodów najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00