comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-05
Urlopy wychowawcze po nowelizacji
Czy urlop wychowawczy może przysługiwać obojgu rodzicom jednocześnie? Czy można pracować podczas tego urlopu?
Anna Martuszewicz
Od 1 stycznia br. większość przepisów regulujących urlopy wychowawcze znajduje się w kodeksie pracy (art. 186-1867), a niektóre zagadnienia zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. Nr 230, poz. 2291).
Udzielanie urlopu
Warunkiem nabycia prawa do urlopu wychowawczego jest sześciomiesięczny staż pracy. Do tego okresu wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. Istotne jest przy tym, aby pracownica posiadała wymagany okres zatrudnienia w dacie rozpoczęcia urlopu, a nie w dacie składania wniosku.
Przykład
Pracownica podjęła pierwszą pracę 1 października 2003 r. 22 marca 2004 r. wystąpiła o udzielenie urlopu wychowawczego z dniem 5 kwietnia 2004 r. Co prawda w dacie wystąpienia z wnioskiem nie spełniała wymogu sześciomiesięcznego stażu pracy, ale upłynął on 31 marca, a więc przed datą rozpoczęcia urlopu. Pracodawca nie może zatem odmówić udzielenia urlopu z dniem 5 kwietnia 2004 r.
Nadal prawo do urlopu wychowawczego może nabyć jedynie pracownik - a zatem osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Prawo to przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy o pracę i wymiaru czasu pracy.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka