comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-22
Przychody należne w 2004 r.
Jak ustalić datę powstania przychodu należnego związanego z działalnością gospodarczą?
Grzegorz Mazur
Jedną z podstawowych kategorii niezbędnych do prawidłowego wyliczenia podatku jest przychód. Ustawa o p.d.o.p. odnosi się do przychodów w ujęciu kasowym oraz memoriałowym. W niniejszym opracowaniu zajmiemy się przychodami w ujęciu memoriałowym, a więc przychodami należnymi oraz datą, w której ten przychód powstaje.
Jak zdefiniować przychody należne?
Przepisy ustawy o p.d.o.p. nie zawierają definicji przychodu należnego. Za prawidłowe wydaje się więc zdefiniowanie tego pojęcia poprzez odniesienie się do potocznego języka polskiego. Według Słownika języka polskiego „należny” oznacza przysługujący, należący się komuś lub czemuś (Słownik języka polskiego pod redakcją Mieczysława Szymczaka, Warszawa 1996, s. 253). Jako przychody należne można zatem przyjąć przychody, które należą, przysługują danemu podmiotowi.
W orzecznictwie sądowym można znaleźć rozstrzygnięcia odnoszące się do pojęcia przychodów należnych. W jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że zgodnie z wykładnią językową przychody należne to przychody „przysługujące komuś” (wyrok z 28 stycznia 2003 r., sygn. akt SA/Bd 106/03). Natomiast w innym wyroku sąd uznał, że art. 12 ust. 3 ustawy znajduje zastosowanie wówczas, gdy podatnik nie uzyskuje zapłaty za wykonane w roku podatkowym świadczenie, a zgodnie z uzgodnionymi lub wynikającymi z przepisów warunkami wykonania tych świadczeń wystąpił obowiązek zapłaty. Występuje w takiej sytuacji przychód należny, a nie faktycznie otrzymany, który w myśl powołanego przepisu jest przychodem danego roku podatkowego (z uzasadnienia wyroku NSA z 30 stycznia 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 918/96).
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie