comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-01
Wielość form prowadzenia działalności i prawo do odliczeń przy podatku liniowym
Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w różnych formach organizacyjnych wybór podatku liniowego obejmuje automatycznie wszystkie te formy? Czy przy wyborze opodatkowania podatkiem liniowym nieodwracalnie traci się prawo do ulg z tytułu tzw. praw nabytych?
Piotr Dębski
Ustawą z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 z późn.zm.) do ustawy o p.d.o.f. wprowadzona została możliwość wyboru przez podatników 19-proc. liniowego podatku od dochodów uzyskiwanych przez nich z pozarolniczej działalności gospodarczej (czyli ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f.). Wyboru takiego na 2004 r. należało dokonać do 20 stycznia 2004 r. poprzez złożenie stosownego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy (art. 9a ust. 2 ustawy).
Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Wybór opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy danego roku podatkowego. Podatnicy, którzy w następnym roku zechcą zmienić sposób opodatkowania, mogą to uczynić poprzez złożenie - w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego - oświadczenia lub wniosku o wyborze innej formy opodatkowania. Natomiast osoby, które zdecydują się kontynuować opodatkowanie podatkiem liniowym, nie będą musiały składać kolejnego oświadczenia w tej sprawie.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka