Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-02-16

Zryczałtowany podatek dochodowy - po zmianach

Jakie są zasady opodatkowania tzw. drobnych zleceń? Jaki podatek należy zapłacić od świadczeń na rzecz emerytów lub rencistów?

Katarzyna Hejnowska
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Nowelizacja ustawy o p.d.o.f. wprowadziła liczne zmiany w zakresie obowiązków ciążących na płatnikach tego podatku. Zmiany te dotyczą także zryczałtowanego podatku dochodowego. Dochodów (przychodów), od których pobierany jest taki podatek, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o p.d.o.f., nie łączy się z pozostałymi dochodami.
Opodatkowanie tzw. drobnych zleceń
Jedną z istotniejszych zmian w tym zakresie jest zlikwidowanie zryczałtowanego podatku dochodowego od tzw. drobnych zleceń. Poprzednio od takich umów, zawieranych z osobą niebędącą pracownikiem, pobierany był 20-proc. zryczałtowany podatek. Dotyczyło to umów, których wartość w 2003 r. nie przekroczyła kwoty 146 zł. Od 1 stycznia 2004 r. nie ma już takiego rozgraniczenia, w związku z czym od tych umów pobierana jest zaliczka na podatek dochodowy, tak jak od pozostałych umów tego typu. Należności wypłacone z tytułu tzw. drobnych zleceń nie są zatem wykazywane w deklaracji PIT-8A (deklaracja o zryczałtowanym podatku dochodowym), lecz w deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od łącznej kwoty dokonanych wypłat (PIT- 4).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00