Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2004-02-09

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za osoby niepełnosprawne w 2004 r. (cz. II)

Jak prawidłowo obliczyć podstawę wymiaru składek? Jakie są obowiązki płatnika w przypadku zmiany stopnia niepełnosprawności?

Jakub Zamiejski
Zakłady pracy chronionej oraz zakłady aktywności zawodowej rozliczają składki na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc kalendarzowy za wszystkich ubezpieczonych, tj. osoby niepełnosprawne i osoby, które nie mają ustalonego stopnia niepełnosprawności w jednym komplecie dokumentów rozliczeniowych, tj. w deklaracji rozliczeniowej oraz w imiennych raportach miesięcznych, oznaczając je numerami od 01 do 39, gdzie numer 01 oznacza komplet pierwszorazowy składany za dany miesiąc, a kolejne numery oznaczają korekty.
Jeżeli natomiast płatnik w trakcie miesiąca uzyskał lub utracił status ZPChr lub zakładu aktywności zawodowej (z.a.z.), jest zobowiązany złożyć za ten miesiąc dwa komplety dokumentów rozliczeniowych. W przypadku uzyskania statusu:
- pierwszy (za część miesiąca, kiedy nie posiadał jeszcze statusu ZPChr lub z.a.z.) - komplet dokumentów rozliczeniowych powinien być oznaczony numerami identyfikatora od 40 do 49, numer 40 przeznaczony jest dla dokumentów pierwszorazowych za dany miesiąc, a kolejne numery oznaczają korektę,
- drugi (za część miesiąca, kiedy posiadał już status ZPChr lub z.a.z.) - komplet dokumentów rozliczeniowych powinien być oznaczony numerami identyfikatora od 01 do 39, numer 01 przeznaczony jest dla dokumentów pierwszorazowych za dany miesiąc, a kolejne numery oznaczają korektę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00