Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-19

Skutki podatkowe świadczeń na rzecz pracowników

Czy odszkodowanie na mocy ugody sądowej jest wolne od podatku? Jakie są przesłanki zwolnienia od podatku świadczeń z tytułu zakwaterowania pracowników? Jakie są zasady opodatkowania bonów dla pracowników?

Piotr Kuczyński
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Nowelizacja ustawy o p.d.o.f. z 12 listopada 2003 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej zwana ustawą o p.d.o.f), (Dz.U. Nr 202, poz. 1956) wprowadziła kilka bardzo istotnych zmian w zakresie zwolnień przedmiotowych. Artykuł 21 ustawy o p.d.o.f., zawierający katalog świadczeń wolnych od podatku, na przestrzeni ostatnich lat praktycznie zmieniany był corocznie. Nowelizacja obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. jest jednak jedną z obszerniejszych.
Odszkodowania
Zmiana treści art. 21 ust. 1 pkt 3b powoduje zwolnienie od podatku, oprócz odszkodowań otrzymanych na podstawie wyroku, również odszkodowań otrzymanych w wyniku zawarcia ugody sądowej. Zmiana ta może przyczynić się do przyśpieszenia rozstrzygania sporów, strony będą bowiem skłonne w większym niż do tej pory stopniu godzić się na ugodowe załatwienie sprawy.
Od 1 stycznia 2004 r. odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej - do wysokości określonej w tym wyroku lub w ugodzie - są wolne od podatku dochodowego, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą bądź dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00