Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-01-12

Zmiany w ustawie o rachunkowości

Jak zmieniają się zasady ewidencji inwestycji w nieruchomości? Jak wyceniać udziały (akcje) własne? Jakie kursy walut należy przyjąć do wyceny na dzień bilansowy?

Sebastian Zagórski
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Pod sam koniec ubiegłego roku ustawodawca - przy okazji nowelizacji kodeksu spółek handlowych - dokonał znacznej zmiany ustawy o rachunkowości. Zmiana ta weszła w życie praktycznie bez żadnego vacatio legis, co w przypadku regulacji dotyczących rachunkowości nie powinno mieć miejsca1. Jednostki powinny bowiem mieć czas na dostosowanie do nowych wymogów swoich planów kont używanych programów komputerowych. Taki sposób wprowadzania nowelizacji przepisów rachunkowych powoduje więc wiele utrudnień w i tak trudnym dla służb finansowo--księgowych okresie sporządzania sprawozdań finansowych.
Wprowadzone zmiany dotyczą wielu bardzo różnych zagadnień i w znacznej części mają charakter porządkujący.
Pozostałe koszty i przychody operacyjne
Pierwsza ze zmian dotyczy definicji pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych. Zawarta jest ona w art. 3 ust. 1 pkt 32 i dotychczas stanowiła, że przez pojęcie to rozumie się koszty i przychody związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, a w szczególności koszty i przychody związane:
a) z działalnością socjalną,
b) ze zbyciem środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych,
c) z odpisaniem należności i zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności i zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów,
d) z utworzeniem i rozwiązaniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi,
e) z odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty wytworzenia sprzedanych produktów lub sprzedanych towarów, koszty sprzedaży lub koszty finansowe,
f) z odszkodowaniami, karami i grzywnami,
g) z przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00