Data publikacji: 06.10.2003
Rozliczenie transakcji barterowych
Na czym polega istota transakcji barterowej? Jakie są zasady opodatkowania dochodu z takiej transakcji? Jak należy dokonywać zapisów księgowych?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej,
adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Istota umowy barterowej nie została wyraźnie wyodrębniona na gruncie przepisów prawa cywilnego. Barter należy zatem do tzw. umów nienazwanych.
Umowy nienazwane oparte są na zasadzie swobody umów, wyrażonej w kodeksie cywilnym. Zasada swobody umów oznacza w szczególności to, że podatnicy nie są związani typami umów, ustanowionymi w kodeksie cywilnym bądź w ustawach szczegółowych. Z tego też względu strony transakcji posiadają kompetencje do kreowania zupełnie nowych stosunków prawnych lub do modyfikacji ustawowych typów umów.
Istota i rodzaje transakcji barterowych
W praktyce obrotu gospodarczego pojęcie barteru jest często używane jako potoczne określenie umowy zamiany. W świetle przepisów kodeksu cywilnego w umowie zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.
Barter jest dwustronną umową, która polega na wymianie dóbr (towarów lub usług jednego rodzaju na inne towary bądź usługi). Czynność taka stanowi jednocześnie najprostszą formę transakcji kompensacyjnych.
Istotą umowy barterowej jest także wzajemność świadczenia pomiędzy obiema stronami kontraktu. Przedsiębiorcy występują w takim przypadku zarówno w charakterze dłużnika, jak i w charakterze wierzyciela. Z tego też względu każda ze stron kontraktu jest traktowana zarazem jako sprzedawca i kupujący. W przypadku barteru pełnego żadne ze świadczeń nie polega na zapłacie ceny. W przypadku barteru częściowego część transakcji jest natomiast realizowana w formie pieniężnej.