comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-22
Świadczenia z ZUS
Na pytania dotyczące prawa do zasiłków, prawidłowego obliczania podstawy ich wymiaru oraz wysokości odpowiadają specjaliści z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Elżbieta Maria Lis
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Obliczanie podstawy wymiaru zasiłku przy zróżnicowanych dochodach
Jestem odpowiedzialna w zakładzie za sprawy pracownicze, a w tym za wypłatę zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Nie mam pewności, czy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i innych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego za okresy choroby powinnam ustalać z okresu 12 czy z okresu 6 miesięcy?
Nasz zakład należy do branży budowlanej. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia godzinowego, czasami występują godziny nadliczbowe. Ponadto regulamin wynagradzania przewiduje premię miesięczną, której wysokość procentową dla poszczególnych pracowników określa bezpośredni przełożony. Premia za dany miesiąc obliczana jest w taki sposób, że stanowi odpowiedni procent wynagrodzenia faktycznie uzyskanego przez pracownika za ten miesiąc.
Moje pytanie wynika stąd, że różnice wysokości wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach nie są duże. Dodatkowo ostatnio zostały obniżone stawki godzinowe niektórym pracownikom, za ich zgodą, wobec czego podstawa wymiaru obliczona z okresu 12 miesięcy jest wyższa niż z 6 miesięcy.
Postawę wymiaru zasiłków z ubezpieczenia chorobowego stanowi wynagrodzenie z okresu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, gdy wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania. Przypadki, w których ze względu na charakter pracy lub zasady wynagradzania wynagrodzenie ulega znacznemu wahaniu, określa minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego. W pozostałych przypadkach podstawę ustala się z okresu 6 miesięcy. Stanowi o tym art. 36 ust. 1, 2 i 6 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 z późn.zm.). Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 sierpnia 1999 r. w sprawie określenia przypadków, w których za podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie z 12 miesięcy kalendarzowych (Dz.U. Nr 70, poz. 790), wymienia między innymi pracowników zatrudnionych ze zmiennym wynagrodzeniem w budownictwie. Rozporządzenie wymienia także inne grupy pracowników.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka