comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-09-15
Zasady podziału kosztów w spółkach osobowych
Czy wspólnicy mogą przyjąć w umowie spółki indywidualny podział kosztów? Czy taki zapis będzie miał zastosowanie na potrzeby prawa podatkowego?
Sebastian Zagórski
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Kodeks cywilny bardzo elastycznie reguluje zasady funkcjonowania spółki cywilnej. Analiza przepisów pokazuje jednak, że nie wszystkie przyjęte w nim reguły są akceptowane przez prawo podatkowe. W szczególności dotyczy to zasad podziału kosztów działalności.
Rozwiązania kodeksu cywilnego
Przypomnijmy podstawowe zasady dotyczące spółki cywilnej. Umowa spółki powinna być zawarta - dla celów dowodowych - w formie pisemnej. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw albo na świadczeniu usług. Jeżeli nie zostanie inaczej ustalone w umowie, to domniemywa się, że wkłady wspólników mają jednakową wartość.
Co do zasady, każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można jednak inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Przepisy dopuszczają nawet zwolnienie niektórych wspólników od udziału w stratach. Nie jest natomiast dopuszczalne wyłączenie wspólnika od udziału w zyskach. Ustalony w umowie stosunek udziału wspólnika w zyskach odnosi się - w razie wątpliwości - także do udziału w stratach. Dlatego bardzo ważne są precyzyjne zapisy umowy (jeśli oczywiście strony chcą zmienić zasady ogólne).
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka