comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-27
Zwolnienia grupowe - kogo nie można zwolnić?
Jakich pracowników nie można zwolnić w ramach zwolnień grupowych? Kiedy zwolnieni pracownicy otrzymują odprawy obliczane według starych zasad?
Anna Tomczyk
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Ustawa z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 z późn.zm.) w sposób odmienny reguluje ochronę stosunku pracy w razie zwolnień z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Przede wszystkim podczas zwolnień z powodu upadłości lub likwidacji zakładu z ochrony przed zwolnieniem nie korzysta żaden pracownik. Oznacza to, że w takiej sytuacji pracodawca może wręczyć wypowiedzenie każdemu.
Zwolnienia grupowe
Przed rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych z przyczyn leżących po stronie zakładu są chronieni następujący pracownicy:
• w wieku przedemerytalnym, czyli tacy, którym brakuje nie więcej niż dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie tego świadczenia. Chodzi tu o powszechny wiek emerytalny określony w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.) wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, a dla zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - od 50 do 55 lat dla kobiet i od 55 do 60 - dla mężczyzn;
Pozostało 87% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right