comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-31
Ubezpieczenia wspólników spółek
Jak ubezpieczyć wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej oraz jednoosobowego wspólnika spółki z o.o.?
Jakub Zamiejski
prawo.autorzy@infor.pl
Jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. przed 1 stycznia 2003 r. z tytułu bycia wspólnikiem i prowadzenia działalności w formie jednoosobowej spółki z o.o. nie podlegał ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Natomiast w przypadku wspólników spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r., brak było podstaw prawnych do podlegania ubezpieczeniom społecznym wspólników.
Wspólnicy wymienionych spó- łek po zmianie przepisów o działalności gospodarczej od 1 stycznia 2001 r. nadal jednak opłacali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne na zasadach przewidzianych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. W związku z tym, iż osoby te w dobrej wierze zarówno opłacały składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, jak i korzystały ze świadczeń, ZUS traktował ten osoby jako osoby prowadzące działalność. Tym samym wspólnicy spółek jawnych, partnerskich oraz komandytowych, którzy nie kwestionowali pozostawania w ubezpieczeniach, nadal mogli opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Natomiast ci ze wspólników, którzy nie chcieli pozostawać w ubezpieczeniach w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2002 r., nie byli zobowiązani do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i w konsekwencji na ubezpieczenie zdrowotne.
Sytuacja uległa zmianie od 1 stycznia 2003 r. po wejściu w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Od 1 stycznia br. za osobę prowadzącą działalność uważa się również m.in.:
• wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
• wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej.
Zakres ubezpieczeń społecznych
Wspólnicy spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej oraz jednoosobowy wspólnik spółki z o.o., podlegający z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, objęci są również obowiązkowym ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla wymienionych osób dobrowolne i objęcie tym ubezpieczeniem następuje na wniosek osoby zainteresowanej.
Pozostało 91% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka