comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-03-24
Wyrządzenie szkody w mieniu pracodawcy
Kiedy pracodawca może żądać od pracownika odszkodowania za wyrządzoną szkodę? Jakie są granice odpowiedzialności pracownika?
Jan Pióro
prawo.autorzy@infor.pl
Przez pojęcie szkody rozumie się uszczerbek, zwykle materialny, który powstaje w majątku poszkodowanego wbrew jego woli. Przepisy prawa pracy uzależniają istnienie - po stronie pracownika - obowiązku wyrównania szkody od zaistnienia po stronie pracodawcy, a w szczególnych przypadkach również po stronie osoby trzeciej, uszczerbku powstałego w następstwie zawinionego przez pracownika niewykonania lub nienależytego wykonania wszelkich obowiązków pracowniczych.
Przypadki, w których pracodawca jest uprawniony do występowania przeciwko swojemu pracownikowi albo byłemu pracownikowi z roszczeniem o odszkodowanie za wyrządzoną mu szkodę, zostały określone przepisami kodeksu pracy. Już na wstępie należy zasygnalizować, iż nie każde wyrządzenie przez pracownika szkody w mieniu pracodawcy rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą. Pracownik, który - działając w interesie zakładu pracy - poświęca mniejsze dobro dla ratowania większego, nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenie dobra mniejszej wartości. Ta cywilistyczna zasada wyrażona w art. 424 k.c. znalazła swój wyraz między innymi w wyroku Sądu Najwyższego z 8 października 1983 r., sygn. akt IV PR 301/81.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka