comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-02-17
Waluty w kasie i na rachunku dewizowym
Jak dokumentować obroty w kasie? Jaki zastosować kurs waluty? Jak wyceniać waluty na potrzeby bilansu?
Andrzej Bryłowski
prawo.autorzy@infor.pl
Coraz więcej jednostek nawiązuje współpracę z kontrahentami zagranicznymi. Obowiązujące prawo dewizowe dopuszcza posiadanie zagranicznych środków pieniężnych, które mogą być przechowywane na rachunkach bankowych i w kasach. Zazwyczaj są to środki uzyskiwane ze sprzedaży na eksport. W związku z tym dla księgowych wielu firm interesujący jest temat ewidencji operacji w kasie i na rachunku dewizowym oraz wycena znajdujących się tam walut obcych.
Wszystko w złotych
Zgodnie z art. 9 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Tym samym każda operacja wyrażona w walucie obcej musi zostać ujęta w księgach rachunkowych w złotych polskich. Chodzi tu więc także o interesujące nas wpływy i rozchody posiadanych przez jednostkę walut obcych oraz wycenę stanu środków pieniężnych zgromadzonych i w kasie, i na rachunkach bankowych.
Jak dokumentować obroty w kasie?
Rozliczenia gotówkowe w walutach obcych dokonują się poprzez kasę walutową. Ewidencję zagranicznych środków pieniężnych w kasie prowadzi się na koncie 102 „Kasa zagranicznych środków pieniężnych”. Prowadzona ewidencja powinna zapewnić możliwość ustalenia obrotów kasowych i stanu gotówki oraz innych środków pieniężnych w walucie polskiej. Ale to nie wszystko. Równie ważna jest możliwość ustalenia wyrażonego w walucie obcej stanu gotówki i innych środków pieniężnych w walucie zagranicznej z podziałem na poszczególne waluty. W każdej kasie, tak zagranicznych, jak i krajowych środków pieniężnych, musi istnieć możliwość rozliczenia osób materialnie odpowiedzialnych.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie