Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-20

Pięciodniowy tydzień pracy

Jak ustalić wymiar czasu pracy?

Obliczanie wymiaru czasu pracy pracownika często wydaje się kłopotliwe i skomplikowane. Jednak w istocie nie jest to takie trudne.

Magdalena Krzemińska
Od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. przeciętna tygodniowa norma czasu pracy w 5-dniowym tygodniu pracy nie może przekraczać 41 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Praca w granicach nieprzekraczających 8 godzin na dobę i przeciętnie 41 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Od przyszłego roku norma przeciętnie tygodniowa - jako powszechna - nie będzie mogła przekraczać 40 godzin.
Ustawa z 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. Nr 28, poz. 301) niejako „w zamian” za dni dodatkowo wolne od pracy wprowadziła 5-dniowy tydzień pracy. „Przeciętność” normy tygodniowej odnosi się również do liczby dni pracy w tygodniu, inaczej nie byłaby potrzebna ani norma średniotygodniowa, ani okres rozliczeniowy. Podnoszone w praktyce wątpliwości, czy może być to „przeciętny” czy też musi być to „sztywny” 5-dniowy tydzień pracy usunęła uchwała Sądu Najwyższego z 14 listopada 2001 r. (sygn. akt III ZP 20/01). Przeciętność 5-dniowego tygodnia pracy oznacza, że liczba dni pracy w poszczególnych tygodniach może być różna, pod warunkiem że w okresie rozliczeniowym przeciętna liczba dni pracy nie przekroczy 5 w tygodniu. Obecnie istotnego znaczenia nabiera liczba dni, które pracownik ma przepracować w danym okresie rozliczeniowym, wynikająca z wymiaru czasu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00