Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-13

Odprawa pieniężna

Gdy pracownik odchodzi na emeryturę...

Odprawa rentowa lub emerytalna jest świadczeniem o charakterze powszechnym, mogącym „osłodzić” pracownikowi koniec kariery zawodowej.

Zbigniew Stawicki
Odprawa przysługuje - zgodnie z art. 921 k.p. - wszystkim pracownikom spełniającym warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę.
Wysokość odprawy
Kodeks pracy ustala wysokość odprawy na poziomie jednomiesięcznego wynagrodzenia, niezależnie od tego, jakim ogólnym czy też zakładowym stażem pracy dysponuje pracownik odchodzący z pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę. Prawo do odprawy rentowej lub emerytalnej w wysokości określonej w kodeksie przysługuje wszystkim pracownikom, niezależnie od podstawy prawnej wykonywania pracy w ramach stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór, spółdzielcza umowa o pracę), wymiaru czasu pracy (zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy), a także niezależnie od tego, w jakiej formie organizacyjnoprawnej funkcjonuje pracodawca zatrudniający uprawnionego pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00