comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-06-29
Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców
Cudzoziemiec na etacie
Uzyskanie zezwolenia na pracę cudzoziemca nie należy do spraw prostych i łatwych. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest legalne zatrudnienie obcokrajowca bez takiego zezwolenia.
Dariusz Gatner, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie
Zezwolenie na pracę nie jest wymagane, gdy polski pracodawca zatrudnia cudzoziemca lub powierza mu inną pracę zarobkową poza terytorium Polski.
Bez zezwolenia
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2001 r. w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (Dz.U. Nr 153, poz. 1765) zezwolenie nie jest wymagane w przypadkach prowadzenia szkoleń, udziału w stażach zawodowych lub w programach doradczych realizowanych w ramach działań Unii Europejskiej lub innych międzynarodowych programach pomocowych, także w wypadku pożyczek zaciągniętych przez rząd RP (np. w ramach programów PHARE, Banku Światowego). Zezwolenia nie potrzebują także nauczyciele języków obcych lub prowadzący zajęcia w językach obcych wykonujący pracę w ramach umów i porozumień międzynarodowych realizowanych przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (jest to uwarunkowane posiadaniem stosownego zaświadczenia, wydanego przez MEN) oraz cudzoziemcy, w stosunku do których umowy i porozumienia międzynarodowe, których Polska jest stroną, dopuszczają wykonywanie pracy bez zezwolenia na pracę (dotyczy to np. porozumień podpisanych z RFN i Republiką Czeską, dotyczących budowy mostów granicznych). Członkowie sił zbrojnych oraz personel cywilny wykonujący pracę w ramach Korpusu Traktatu Północnoatlantyckiego nie potrzebują zezwolenia na pracę, podobnie jak stali korespondenci zagranicznych środków masowego przekazu wykonujący działalność prasową, radiową, telewizyjną, filmową lub fotograficzną, którym przyznana została przez ministra właściwego do spraw zagranicznych akredytacja wydana na wniosek redaktora naczelnego zagranicznej redakcji lub agencji, w której korespondent wykonuje pracę. Podobnie zwolnieni są cudzoziemcy wykonujący indywidualnie lub w zespołach, trwające do 30 dni w roku kalendarzowym, usługi artystyczne, które obejmują działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy lub mimów, a także cudzoziemcy delegowani do pracy w instytucjach kultury państw obcych na terytorium Polski na podstawie umów międzynarodowych - pod warunkiem wzajemności. Uzyskanie zezwolenia na pracę nie jest warunkiem koniecznym dla studentów studiów dziennych odbywanych w Polsce - przez okres nie przekraczający 3 miesięcy w czasie wakacji - oraz dla studentów wykonujących pracę w ramach stażu zawodowego realizowanego przez organizacje będące członkiem międzynarodowych zrzeszeń studentów.
Pozostało 78% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka