Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-14

Co dalej pracowniku?

Gdy pracodawca umrze

Pojęcie wygaśnięcia umowy o pracę należy rozumieć jako ustanie stosunku pracy z mocy samego prawa. Może ono nastąpić na podstawie przypadków enumeratywnie wymienionych w kodeksie pracy i innych ustawach. Jednym z takich przypadków jest śmierć pracodawcy.

Tomasz Niedziński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
Śmierć jest zdarzeniem prawnym powodującym utratę zdolności prawnej osoby fizycznej i wejściem w jej prawa osób będących jej spadkobiercami. Dotyczy to również pracodawcy, jeżeli jest oczywiście osobą fizyczną. Nie ma natomiast zastosowania w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółek prawa handlowego.
Skutki prawne
Przepisy k.p., które szczegółowo regulują sprawy dotyczące ustania stosunku pracy, nie zawierają normy określającej skutek śmierci pracodawcy. Zasada zawarta w art. 63 k.p., zgodnie z którą z dniem śmierci pracodawcy umowa o pracę wygasa, nie ma zastosowania w sytuacji, gdy pracodawca będący osobą fizyczną prowadził zakład pracy, który następnie przeszedł w znaczeniu przedmiotowym wraz ze wszystkimi pracownikami na nowego pracodawcę w myśl przepisów art. 23 k.p.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00