Artykuł
Czy opłaca się dodatkowa praca?
Zawieszanie i zmniejszanie świadczeń emerytalnych
Czy opłaca się dodatkowa praca?
Katarzyna Nowak
Emeryt podejmujący zatrudnienie osiągający dodatkowe przychody powinien zastanowić się nad właściwą formą rozliczenia tych świadczeń. Podjecie pracy może bowiem spowodować konieczność zawieszenia prawa do emerytury albo jej zmniejszenia.
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 z późn.zm.) nieco skomplikowała zasady rozliczania dodatkowych przychodów emerytów. Dużym utrudnieniem jest także brak nowych przepisów wykonawczych, a co za tym idzie konieczność odpowiedniego stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (Dz.U. Nr 58, poz. 290 z późn.zm.).
Rozliczanie przychodów emerytów
Od 1 stycznia 1999 r., tj. od dnia wejścia w życie przywołanej ustawy emerytalnej, obowiązuje art. 103 ust. 2, wyłączający stosowanie przepisów dotyczących zawieszania i zmniejszania świadczeń do emerytów, którzy ukończyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (powszechny wiek emerytalny) i osiągają przychód z tytułu wykonywania działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Generalnie rzecz ujmując, emerytom, którzy ukończyli wiek emerytalny, wypłacane świadczenia przysługują w pełnej wysokości, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Wyjątek od tej zasady dotyczy tych emerytów, którzy kontynuują zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy, co przed przejściem na emeryturę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right