Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-09-26

Równoważny czas pracy

Równoważny czas pracy

Monika Wiśniewska

Czasu pracy pewnych kategorii pracowników ze względu na specyficzny charakter danej pracy nie można regulować sztywnymi dobowymi i tygodniowymi normami. Wtedy warto zastosować równoważny czas pracy.

Równoważenie norm czasu pracy polega na tym, że w pewne dni czas pracy może być dłuższy od ogólnie obowiązującego, a w inne dni czas pracy może być skrócony. W ramach ustalonego okresu rozliczeniowego normy krótsze i dłuższe równoważą się wzajemnie, tak że przeciętna norma tygodniowa odpowiada ogólnej normie czasu pracy.

Paragraf 1 art. 129 k.p. umożliwia wprowadzenie równoważnego czasu pracy każdemu pracodawcy, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Ustawodawca wśród rodzajów prac uzasadniających stosowanie równoważnego czasu pracy wymienił jedynie pracę kierowców w transporcie samochodowym i w komunikacji samochodowej oraz prace uzależnione od warunków atmosferycznych lub pory roku (art. 129 § 1 i 3 k.p.). O tym, czy w konkretnej sytuacji rodzaj pracy lub jej organizacja uzasadniają wprowadzenie równoważnego czasu pracy, decydować mogą strony układu zbiorowego pracy lub pracodawca i zakładowa organizacja związkowa albo sam pracodawca (w zależności, czy praca w równoważnych normach wprowadzana jest w układzie zbiorowym pracy czy w regulaminie pracy). Przykładowo, omawiany system czasu pracy może być wprowadzony przy pracach w rolnictwie, w żegludze śródlądowej i przybrzeżnej, w zakładach gastronomicznych, hotelarskich, domach wczasowych, czy dla członków personelu latającego i pokładowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00