Artykuł
Przyspieszona amortyzacja
Przyspieszona amortyzacja
Jan Bratny
W błyskawicznym tempie toczył się proces legislacyjny nad ustawą z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw.
W ramach szczególnych rozwiązań podatkowych, obok takich zagadnień, jak: rozliczanie straty podatkowej, zwrot zapłaconego w zaliczkach podatku dochodowego, odtwarzanie zniszczonych dokumentów, zwolnienia od podatku ustawa z 11 sierpnia 2001 r. (Dz.U. Nr 84, poz. 907) wprowadziła dodatkowe, szczególne rozwiązania w zakresie kosztów uzyskania przychodów, w tym możliwość zastosowania przyspieszonej amortyzacji poprzez podwyższenie rocznych stawek amortyzacyjnych i zastosowanie odpowiedniej metody amortyzacji.
Rozwiązania te dotyczą podatników:
1) podatku dochodowego od osób prawnych,
2) podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, tj. uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej:
którzy ponieśli rzeczywiste szkody materialne w związku z powodzią oraz złożą w urzędzie skarbowym, właściwym dla nich w sprawach podatku dochodowego, oświadczenie o poniesieniu tych szkód, w terminie do dnia 30 listopada 2001 r.
Znaczne korzyści podatkowe wynikają z możliwości zastosowania przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którzy ponieśli rzeczywiste szkody materialne w związku z powodzią przyspieszonej amortyzacji poprzez podwyższenie rocznych stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazach rocznych stawek amortyzacyjnych, zwanych dalej Wykazami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right