Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-08-16

Pracownik w sądzie

Pracownik w sądzie

Anna Tomczyk

Konsekwencją zawarcia stosunku pracy jest konieczność realizacji wzajemnych zobowiązań pracodawcy i pracownika. Na tle tych zobowiązań występują różnego rodzaju spory. Ze sporem może wystąpić każda ze stron, która twierdzi, że druga strona nie wykonała lub nienależycie wykonała ciążące na niej obowiązki.

Zarówno spory o roszczenia ze stosunku pracy pracowników wobec pracodawcy, jak i spory o roszczenia ze stosunku pracy pracodawcy wobec pracowników oraz sprawy o roszczenia związane ze stosunkiem pracy rozpatrują sądy pracy.

Zakres przedmiotowy spraw

Roszczenia ze stosunku pracy z reguły obejmują sprawy dotyczące: rozwiązania umowy o pracę, wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych, świadectwa pracy, stosowania kar porządkowych, odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone lub wyrządzenia szkody w mieniu stanowiącym własność pracownika, odpowiedzialności pracownika za nieuzasadnione rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 55 § 1 k.p.

Ponadto sądy pracy rozpatrują roszczenia związane ze stosunkiem pracy m.in.: z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, ekwiwalentu za umówione korzystanie z własnego sprzętu w celu wykonywania pracy, odpowiedzialności pracownika za złamanie zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00